Dlaczego moje filtry szybko się zapychają?

Tabela zawartości

Klienci często narzekają na częste wymiany filtrów. Zwłaszcza jeśli używają oryginalnych filtrów, które kosztują 2-5 razy więcej. Tak więc częstsze wymiany filtrów mogą kosztować dodatkowe 30-100 euro rocznie. Dlaczego tak się dzieje?

Wlot powietrza z niewłaściwej strony. Jeśli powietrze jest zasysane z ulicy, czy to z drogi szutrowej, czy asfaltowej, filtry będą wymieniane dość często. Przy suchej pogodzie samochody powodują przedostawanie się kurzu do układu wentylacji. Filtr typu MPL może zapchać się w ciągu zaledwie 2 miesięcy.

Wysokie zanieczyszczenie powietrza. Może to być spowodowane przez tymczasowe źródła, takie jak trwająca budowa, a także przez pola uprawne. Zdarzały się przypadki zatkania filtrów w ciągu miesiąca z powodu trwającej budowy.

Stosowany jest filtr o wysokiej wydajności. Standardowo rekuperatory dostarczane są z filtrami o niskiej wydajności: G3, G4 lub M5. Jeśli zmienisz filtr na wysokowydajny F7, zauważysz, że ma on krótszą żywotność, ponieważ zarówno ma wyższą rezystancję, jak i zbiera więcej cząstek. Możliwe jest również zainstalowanie filtrów F9, w którym to przypadku żywotność filtra jest jeszcze krótsza.

Stosowane filtry to filtry Z-line typu M5 lub wyższe. Aby zaoszczędzić pieniądze, konsumenci wybierają cenę zamiast wydajności. Niektórzy producenci tanich filtrów, aby zminimalizować koszty, używają niewielkiej ilości materiału filtracyjnego i wypuszczają wydajne filtry M5 lub nawet F7 jako filtry typu Z-line (z rzadkimi plisami) zamiast MPL. Ze względu na niską powierzchnię i wysoką odporność, takie filtry działają nawet 2 razy krócej.

Producent stosuje filtry o niskiej powierzchni. Ostatnio istnieje tendencja do zwiększania rozmiaru filtrów, ponieważ poprawia to parametry techniczne (niższe zużycie energii elektrycznej). Przykładami są rekuperatory Komfovent, Systemair, Flexit. Niektórzy producenci posiadają filtry o podobnej wydajności z cienkimi filtrami (do 25 mm) i mniejszą powierzchnią. Wydajność przeciwpyłowa takich filtrów jest znacznie niższa. Jeśli więc Twój sąsiad ma Komfovent Domekt R 450 V C6M (rozmiar filtra 517x278x46 mm) lub Systemair VTR 150 (300x130x130 mm), a Ty Zehnder ComfoAir Q 350 (500x160x22 mm), Salda Smarty 3XV (475x134x25 mm) lub Oxygen X-Air V400 (433x172x31 mm), to filtry trzeba będzie wymieniać 1,5-2 razy częściej.

Jak mogę zmniejszyć częstotliwość wymiany filtrów?

Filtry MPL są jednorazowe, a na ich żywotność nie ma wpływu odsysanie ani inne czyszczenie. Wymiana kanałów również rzadko wchodzi w grę. W takim przypadku możliwe jest użycie głównej skrzynki filtracyjnej, np. Odpowiednią opcją jest seria Komfovent FKAP. Stosowany jest niedrogi filtr klasy G3/G4 z drucianą ramą, który może być wielokrotnie zasysany. Zatrzymuje on grubsze zanieczyszczenia (kłaczki, owady, gruboziarnisty pył) i w ten sposób zapobiega szybkiemu zanieczyszczeniu droższego filtra MPL. Ponadto, jeśli w systemie używana jest nagrzewnica pierwotna, ten dodatkowy filtr zapobiega przedostawaniu się tych zanieczyszczeń do elementów grzewczych.

Zewnętrzne podgrzewacze Zehnder (ISO-BOX) są automatycznie dostarczane z filtrem wstępnym i izolowane (w EPP), więc w tym przypadku firma sama rozwiązuje problem dla użytkowników.

Jeśli chcesz zaoszczędzić jeszcze więcej, wybierz filtry analogowe. Wysokiej jakości filtr analogowy CleanFilter będzie działał tak samo długo jak oryginalny i pozwoli zaoszczędzić pieniądze.